18 Yaş Altı Çocuklar İçin Cast Ajansına Başvuru Nasıl Yapılır?

Sinema ve televizyon dünyasının en çok aranan yüzlerinden birisi, çocuk oyunculardır. Konuşması düzgün, sorumluluk bilincini daha küçük yaşlarda almış, söz dinleyen, görsel olarak farklı bir yüze sahip olan çocuklar, oyunculuk işinde aranan kişilerin başında gelmektedir. Anne ve babalar, 18 yaşın altında olan çocuklarını cast ajansları ile tanıştırıp, oyuncu olmaları için destek verebilirler.

Her yaştan insanın sinema ve televizyon dünyasında yerinin bulunacağı dünyamızda, yerli ve yabancı tüm filmler için çocuk oyunlara ihtiyaç duyulmaktadır. Oyunculuk ajansları film veya dizi için seçecekleri çocuklarda birçok faktörü göz önünde bulundurur. Çünkü çocuklarla uğraşmak ayrı bir özen gerektirir, işi anlatmak, işin önemini anlatmak daha fazla uğraştırıcıdır. Bu yüzden seçecek oldukları çocuklarda görselliğin dışında oyunculuk bilincinin ve sorumluluk bilincinin gelişmiş olmasına özellikle dikkat ederler.

Ailelerin Oyunculuk Konusunda Ki Önemi

Anne ve babalar birlikte karar vererek çocuklarının oyunculuk başvurusu yapmasına yardımcı olabilirler. Gerek ajansların kurumsal sitelerinden oyunculuk formlarını eksiksiz bir şekilde doldurarak, gerekse yakınlarında bulunan oyunculuk ajanslarına bizzat çocuklarıyla birlikte gidip başvuruda bulunabilirler. Resmi sayfa üzerinden de olsa, ajansa direkt başvuru da olsa çocuğunuzun resimlerinden birkaç tane ajansa sunmanız gerekmektedir. Bu kesinlikle olması gereken bir durumdur. Çünkü firma, sinema veya televizyon sektöründen gelecek kişilere başvuruda bulunanların resimlerini sunmaktadır. Firmalar da bu resimler arasından uygun gördükleri çocukları ön mülakata davet etmektedir.

Küçük Yaşta Ki Çocukların Oyunculuk Serüveni

Küçük yaşta oyunculuk sektörüne atılacak olan çocukların istekli olması önem taşımaktadır. Sadece anne ve baba oyunculuk başvurusu için olumlu görüşe sahip olmamalıdır. Oyunculuk sektörünü çocuğun da tercih etmesi gerekmektedir. Ayrıca oyunculuk başvurusunda bulunulacak olan çocuğun okul durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitimini aksatacak projelerde yer almamasına dikkat edilmelidir. Anne – babalar bu konuları dikkate alıp, siteler üzerinden, sosyal medyada yayınlanan oyuncu ihtiyacı ilanlarından veya bizzat ajanslara giderek çocuklarının oyunculuk başvurularını yapabilirler.

Başvuru yapılmadan önce çocuğun boyunun, kilosunun net ve doğru şekilde ölçümünün yapılması önemlidir. Vereceğiniz bilgilerle gerçekte olan durumun uyuşmaması halinde başvurunuz olumsuz yanıt alacaktır. Bunun bilincinde olarak hareket etmeli, gereken tüm bilgileri doğru şekilde öğrenip, cast ajanslarına sunmalısınız. Bilgileri sunduktan sonra oyunculuk ajansından gelecek olan yanıtı beklemelisiniz. Uygun görülen işlerde çocuğunuz görüşmeye çağrılacaktır.